SÁTNEGIRJI

galbmo is the indicative present 3 sg or indicative present connegative or imperative 2 sg of galbmot.

galbmotV

Common·used with mun

Finnish

1paleltuaV; kylmettyäV

Márehis eai galbmon juolggit go sus ledje ullobuvssat main ledje lábit.Máretin jalat eivät paleltuneet, kun hänellä oli villahousut, joissa oli sukkaosa.

Oalle máŋgasat báhtaredje meahccái ja galbmojedje jámas.Aika monet pakenivat metsään ja paleltuivat kuoliaaksi.

2vilustuaV

3kylmetäV; jäähtyäV

Čakča lahkonii ja dálkkit ledje galbmomin.Syksy läheni, ja ilmat kylmenivät.

4pakastuaV

Eatnamis lea duollu go galbmo.Maassa on routaa, kun pakastuu.

5jäätyäV

Čáhcebohccit sáhttet álkit galbmot.Vesiputket voivat helposti jäätyä.

Nordsamisk-finsk ordbokdict-sme-fin/src/v_smefin.xml:4093Edit on GitHubSuggest

Norwegian Bokmål

fryseV

Eatnamis lea duollu go galbmo.I jorda er det tele når det fryser på.

Márehis eai galbmon juolggit go sus ledje ullobuvssat main ledje lábit.Máret frøs ikke på føttene fordi hun hadde på seg ullbukse med fot.

Nordsamisk-norsk ordbokdict-sme-nob/src/V_smenob.xml:34254Edit on GitHubSuggest

South Sámi

Lule Sámi

North Sámi definitions

Eatnamis lea duollu go galbmo.

Márehis eai galbmon juolggit go sus ledje ullobuvssat main ledje lábit.

North Sámi monolingual dictionarydict-sme/src/V_sme.xml:9341Edit on GitHubSuggest