- NomAg singular nominative
- váimmosciehppi
- NomAg singular accusative
- váimmosciehppi
- NomAg singular genitive
- váimmosciehppi
- NomAg singular illative
- váimmosciehppái
- NomAg singular locative
- váimmosciehppis
- NomAg singular comitative
- váimmosciehppiin / váimmoscihppiin
- NomAg essive
- váimmosciehppin
- NomAg plural nominative
- váimmosciehppit
- NomAg plural accusative
- váimmosciehppiid / váimmoscihppiid
- NomAg plural genitive
- váimmosciehppiid / váimmoscihppiid
- NomAg plural illative
- váimmosciehppiide / váimmoscihppiide
- NomAg plural locative
- váimmosciehppiin / váimmoscihppiin
- NomAg plural comitative
- váimmosciehppiiguin / váimmoscihppiiguin