# nominatiivahápmi · N · North Sámi

**North Sámi monolingual dictionary** (dict-sme, N)

**Nordsamisk-norsk ordbok** (dict-sme-nob, N)
- Norwegian Bokmål: nominativform

## Forms

- N Sg Nom: nominatiivahápmi
- N Sg Acc: nominatiivahámi
- N Sg Gen: nominatiivahámi, nominatiivaháme
- N Sg Ill: nominatiivahápmái
- N Sg Loc: nominatiivahámis
- N Sg Com: nominatiivahámiin
- N Ess: nominatiivahápmin
- N Pl Nom: nominatiivahámit
- N Pl Acc: nominatiivahámiid
- N Pl Gen: nominatiivahámiid
- N Pl Ill: nominatiivahámiide
- N Pl Loc: nominatiivahámiin
- N Pl Com: nominatiivahámiiguin

---
Source: giellalt/dict-sme src/N_sme.xml:95267 · CC-BY-4.0
Source: giellalt/dict-sme-nob src/N_smenob.xml:7835 · CC-BY-4.0
Built 2026-10-19
Page: https://satnegirji.z3chat.com/sme/nominatiivah%C3%A1pmi
