- NomAg singular nominative
- muohtovuoidi
- NomAg singular accusative
- muohtovuoidi
- NomAg singular genitive
- muohtovuoidi
- NomAg singular illative
- muohtovuoidái
- NomAg singular locative
- muohtovuoidis
- NomAg singular comitative
- muohtovuidiin / muohtovuoidiin
- NomAg essive
- muohtovuoidin
- NomAg plural nominative
- muohtovuoidit
- NomAg plural accusative
- muohtovuidiid / muohtovuoidiid
- NomAg plural genitive
- muohtovuidiid / muohtovuoidiid
- NomAg plural illative
- muohtovuidiide / muohtovuoidiide
- NomAg plural locative
- muohtovuidiin / muohtovuoidiin
- NomAg plural comitative
- muohtovuidiiguin / muohtovuoidiiguin