- NomAg singular nominative
- fárruidohppejeaddji
- NomAg singular accusative
- fárruidohppejeaddji
- NomAg singular genitive
- fárruidohppejeaddji
- NomAg singular illative
- fárruidohppejeaddjái
- NomAg singular locative
- fárruidohppejeaddjis
- NomAg singular comitative
- fárruidohppejeddjiin / fárruidohppejeaddjiin
- NomAg essive
- fárruidohppejeaddjin
- NomAg plural nominative
- fárruidohppejeaddjit
- NomAg plural accusative
- fárruidohppejeddjiid / fárruidohppejeaddjiid
- NomAg plural genitive
- fárruidohppejeddjiid / fárruidohppejeaddjiid
- NomAg plural illative
- fárruidohppejeddjiide / fárruidohppejeaddjiide
- NomAg plural locative
- fárruidohppejeddjiin / fárruidohppejeaddjiin
- NomAg plural comitative
- fárruidohppejeddjiiguin / fárruidohppejeaddjiiguin