SÁTNEGIRJI

doaivu is the indicative present 3 sg or imperative 2 du of doaivut.

doaivutV

Very common·used with mun

Finnish

1toivoaVwest

Doivon duođai ahte dát ášši állana min beallái.

Muhto eat doaivvo guhká gal vejolažžan na dahkat, leaš go šat vejolaš obanassiige.

2luullaVeast

Son doaivvui, ahte máilbmi lea duolbbas.Hän luuli, että maapallo on litteä.

Nordsamisk-finsk ordbokdict-sme-fin/src/v_smefin.xml:2677Edit on GitHubSuggest

Norwegian Bokmål

1håpeVwest

Doivon duođai ahte dát ášši állana min beallái.Jeg håpet virkelig at denne saken går i vår favør.

2troVeast

Muhto eat doaivvo guhká gal vejolažžan na dahkat, leaš go šat vejolaš obanassiige.Men vi trur ikke at det er mulig å gjøre det slik lenge, om det er mulig i det hele tatt lenger.

Nordsamisk-norsk ordbokdict-sme-nob/src/V_smenob.xml:8854Edit on GitHubSuggest

South Sámi

Lule Sámi

North Sámi definitions

Doivon duođai ahte dát ášši állana min beallái.

Muhto eat doaivvo guhká gal vejolažžan na dahkat, leaš go šat vejolaš obanassiige.

North Sámi monolingual dictionarydict-sme/src/V_sme.xml:7459Edit on GitHubSuggest