SÁTNEGIRJI

borat lea sáni borahit indikatiiva preseansa konnegatiiva dahje imperatiiva 2 sg.

borahitV

Unnit dábálaš·geavahuvvo: mun

Suomagiella

syöttääV

Eadni boraha mánáža._FIN_

Sii fertejedje borahit ellui jeahkáliid._FIN_

Guolli ii borat sáltti haga._FIN_

Vuostáláibi boraha, muhto mus lea guollemiella._FIN_

Nordsamisk-finsk ordbokdict-sme-fin/src/v_smefin.xml:1225Redigere GitHubasEvttot

Girjedárogiella

1mateV; fôreV

Eadni boraha mánáža.Mora mater det lille barnet.

Sii fertejedje borahit ellui jeahkáliid.De måtte fôre reinflokken med reinlav.

2høve som mat

Guolli ii borat sáltti haga.Fisk er ikke spiselig uten salt.

Vuostáláibi boraha, muhto mus lea guollemiella.Ostesmørbrød er mat, men jeg har lyst på fisk.

Nordsamisk-norsk ordbokdict-sme-nob/src/V_smenob.xml:6319Redigere GitHubasEvttot

Lullisámegiella

Julevsámegiella

Čilgehusat: davvisámegiella

Eadni boraha mánáža.

Sii fertejedje borahit ellui jeahkáliid.

1addit man nu borrat geasa dahje masa nu

Guolli ii borat sáltti haga.

Vuostáláibi boraha, muhto mus lea guollemiella.

2dohkket biebmun

North Sámi monolingual dictionarydict-sme/src/V_sme.xml:106Redigere GitHubasEvttot