- NomAg singular nominative
- báhčinčuoigi
- NomAg singular accusative
- báhčinčuoigi
- NomAg singular genitive
- báhčinčuoigi
- NomAg singular illative
- báhčinčuoigái
- NomAg singular locative
- báhčinčuoigis
- NomAg singular comitative
- báhčinčuigiin / báhčinčuoigiin
- NomAg essive
- báhčinčuoigin
- NomAg plural nominative
- báhčinčuoigit
- NomAg plural accusative
- báhčinčuigiid / báhčinčuoigiid
- NomAg plural genitive
- báhčinčuigiid / báhčinčuoigiid
- NomAg plural illative
- báhčinčuigiide / báhčinčuoigiide
- NomAg plural locative
- báhčinčuigiin / báhčinčuoigiin
- NomAg plural comitative
- báhčinčuigiiguin / báhčinčuoigiiguin