# taivutusparadigma · N · Kven

**Kven – Norwegian Bokmål** (dict-fkv-nob, N)
- Norwegian Bokmål: bøyningsparadigma

## Forms

- N Sg Nom: taivutusparadigma
- N Sg Gen: taivutusparadigman
- N Sg Par: taivutusparadigmaa
- N Sg Ine: taivutusparadigmassa
- N Sg Ill: taivutusparadigmhaan
- N Sg Ela: taivutusparadigmasta
- N Sg Ade: taivutusparadigmala
- N Sg All: taivutusparadigmalet, taivutusparadigmale
- N Sg Abl: taivutusparadigmalta
- N Sg Abe: taivutusparadigmatta
- N Sg Ess: taivutusparadigmana
- N Sg Tra: taivutusparadigmaksi
- N Pl Nom: taivutusparadigmat
- N Pl Gen: taivutusparadigmoitten
- N Pl Par: taivutusparadigmoita
- N Pl Ine: taivutusparadigmoissa
- N Pl Ill: taivutusparadigmhoin
- N Pl Ela: taivutusparadigmoista
- N Pl Ade: taivutusparadigmoila
- N Pl All: taivutusparadigmoilet, taivutusparadigmoile
- N Pl Abl: taivutusparadigmoilta
- N Pl Abe: taivutusparadigmoitta
- N Pl Ess: taivutusparadigmoina
- N Pl Tra: taivutusparadigmoiksi
- N Pl Com: taivutusparadigmoine

---
Source: giellalt/dict-fkv-nob src/N_fkvnob.xml:117861 · CC-BY-4.0
Built 2026-10-18
Page: https://satnegirji.z3chat.com/fkv/taivutusparadigma
