# possessiivisuffiksi · N · Kven

**Kven – Norwegian Bokmål** (dict-fkv-nob, N)
- Norwegian Bokmål: possessivsuffiks

## Forms

- N Sg Nom: possessiivisuffiksi
- N Sg Gen: possessiivisuffiksin
- N Sg Par: possessiivisuffiksia, possessiivisuffiksii
- N Sg Ine: possessiivisuffiksissa
- N Sg Ill: possessiivisuffikshiin
- N Sg Ela: possessiivisuffiksista
- N Sg Ade: possessiivisuffiksilla
- N Sg All: possessiivisuffiksillet, possessiivisuffiksille
- N Sg Abl: possessiivisuffiksilta
- N Sg Abe: possessiivisuffiksitta
- N Sg Ess: possessiivisuffiksinna
- N Sg Tra: possessiivisuffiksiksi
- N Pl Nom: possessiivisuffiksit
- N Pl Gen: possessiivisuffiksiitten, possessiivisuffiksitten
- N Pl Par: possessiivisuffiksiita, possessiivisuffiksia
- N Pl Ine: possessiivisuffiksiissa, possessiivisuffiksissa
- N Pl Ill: possessiivisuffikshiin
- N Pl Ela: possessiivisuffiksiista, possessiivisuffiksista
- N Pl Ade: possessiivisuffiksiila, possessiivisuffiksilla
- N Pl All: possessiivisuffiksiilet, possessiivisuffiksiile, possessiivisuffiksillet, possessiivisuffiksille
- N Pl Abl: possessiivisuffiksiilta, possessiivisuffiksilta
- N Pl Abe: possessiivisuffiksiitta, possessiivisuffiksitta
- N Pl Ess: possessiivisuffiksiina, possessiivisuffiksinna
- N Pl Tra: possessiivisuffiksiiksi, possessiivisuffiksiksi
- N Pl Com: possessiivisuffiksiine, possessiivisuffiksinne

---
Source: giellalt/dict-fkv-nob src/N_fkvnob.xml:13660 · CC-BY-4.0
Built 2026-10-19
Page: https://satnegirji.z3chat.com/fkv/possessiivisuffiksi
