{"id":"fkv:possessiivisuffiksi","lang":"fkv","lemma":"possessiivisuffiksi","entries":[{"id":"dict-fkv-nob#fkv:possessiivisuffiksi:N","key":"fkv:possessiivisuffiksi:N","dict":"dict-fkv-nob","dictName":"Kven – Norwegian Bokmål","license":"CC-BY-4.0","pos":"N","hom":1,"facts":{},"variants":[],"lemmaRefs":[],"semantics":[],"sources":[],"senses":[{"n":1,"definitions":[],"groups":[{"lang":"nob","translations":[{"text":"possessivsuffiks","lang":"nob","pos":"N","attrs":{}}],"examples":[],"synonyms":[],"attrs":{}}],"synonyms":[],"antonyms":[],"attrs":{}}],"idioms":[],"source":{"repo":"giellalt/dict-fkv-nob","file":"src/N_fkvnob.xml","line":13660,"endLine":13669,"commit":"31ab34f8a896b786db1c11e881be37107af6fa32"}}],"build":{"date":"2026-10-19"},"forms":[{"key":"fkv:possessiivisuffiksi:N","tags":"N+Sg+Nom","form":"possessiivisuffiksi"},{"key":"fkv:possessiivisuffiksi:N","tags":"N+Sg+Gen","form":"possessiivisuffiksin"},{"key":"fkv:possessiivisuffiksi:N","tags":"N+Sg+Par","form":"possessiivisuffiksia"},{"key":"fkv:possessiivisuffiksi:N","tags":"N+Sg+Par","form":"possessiivisuffiksii"},{"key":"fkv:possessiivisuffiksi:N","tags":"N+Sg+Ine","form":"possessiivisuffiksissa"},{"key":"fkv:possessiivisuffiksi:N","tags":"N+Sg+Ill","form":"possessiivisuffikshiin"},{"key":"fkv:possessiivisuffiksi:N","tags":"N+Sg+Ela","form":"possessiivisuffiksista"},{"key":"fkv:possessiivisuffiksi:N","tags":"N+Sg+Ade","form":"possessiivisuffiksilla"},{"key":"fkv:possessiivisuffiksi:N","tags":"N+Sg+All","form":"possessiivisuffiksillet"},{"key":"fkv:possessiivisuffiksi:N","tags":"N+Sg+All","form":"possessiivisuffiksille"},{"key":"fkv:possessiivisuffiksi:N","tags":"N+Sg+Abl","form":"possessiivisuffiksilta"},{"key":"fkv:possessiivisuffiksi:N","tags":"N+Sg+Abe","form":"possessiivisuffiksitta"},{"key":"fkv:possessiivisuffiksi:N","tags":"N+Sg+Ess","form":"possessiivisuffiksinna"},{"key":"fkv:possessiivisuffiksi:N","tags":"N+Sg+Tra","form":"possessiivisuffiksiksi"},{"key":"fkv:possessiivisuffiksi:N","tags":"N+Pl+Nom","form":"possessiivisuffiksit"},{"key":"fkv:possessiivisuffiksi:N","tags":"N+Pl+Gen","form":"possessiivisuffiksiitten"},{"key":"fkv:possessiivisuffiksi:N","tags":"N+Pl+Gen","form":"possessiivisuffiksitten"},{"key":"fkv:possessiivisuffiksi:N","tags":"N+Pl+Par","form":"possessiivisuffiksiita"},{"key":"fkv:possessiivisuffiksi:N","tags":"N+Pl+Par","form":"possessiivisuffiksia"},{"key":"fkv:possessiivisuffiksi:N","tags":"N+Pl+Ine","form":"possessiivisuffiksiissa"},{"key":"fkv:possessiivisuffiksi:N","tags":"N+Pl+Ine","form":"possessiivisuffiksissa"},{"key":"fkv:possessiivisuffiksi:N","tags":"N+Pl+Ill","form":"possessiivisuffikshiin"},{"key":"fkv:possessiivisuffiksi:N","tags":"N+Pl+Ela","form":"possessiivisuffiksiista"},{"key":"fkv:possessiivisuffiksi:N","tags":"N+Pl+Ela","form":"possessiivisuffiksista"},{"key":"fkv:possessiivisuffiksi:N","tags":"N+Pl+Ade","form":"possessiivisuffiksiila"},{"key":"fkv:possessiivisuffiksi:N","tags":"N+Pl+Ade","form":"possessiivisuffiksilla"},{"key":"fkv:possessiivisuffiksi:N","tags":"N+Pl+All","form":"possessiivisuffiksiilet"},{"key":"fkv:possessiivisuffiksi:N","tags":"N+Pl+All","form":"possessiivisuffiksiile"},{"key":"fkv:possessiivisuffiksi:N","tags":"N+Pl+All","form":"possessiivisuffiksillet"},{"key":"fkv:possessiivisuffiksi:N","tags":"N+Pl+All","form":"possessiivisuffiksille"},{"key":"fkv:possessiivisuffiksi:N","tags":"N+Pl+Abl","form":"possessiivisuffiksiilta"},{"key":"fkv:possessiivisuffiksi:N","tags":"N+Pl+Abl","form":"possessiivisuffiksilta"},{"key":"fkv:possessiivisuffiksi:N","tags":"N+Pl+Abe","form":"possessiivisuffiksiitta"},{"key":"fkv:possessiivisuffiksi:N","tags":"N+Pl+Abe","form":"possessiivisuffiksitta"},{"key":"fkv:possessiivisuffiksi:N","tags":"N+Pl+Ess","form":"possessiivisuffiksiina"},{"key":"fkv:possessiivisuffiksi:N","tags":"N+Pl+Ess","form":"possessiivisuffiksinna"},{"key":"fkv:possessiivisuffiksi:N","tags":"N+Pl+Tra","form":"possessiivisuffiksiiksi"},{"key":"fkv:possessiivisuffiksi:N","tags":"N+Pl+Tra","form":"possessiivisuffiksiksi"},{"key":"fkv:possessiivisuffiksi:N","tags":"N+Pl+Com","form":"possessiivisuffiksiine"},{"key":"fkv:possessiivisuffiksi:N","tags":"N+Pl+Com","form":"possessiivisuffiksinne"}]}