# moniluku · N · Kven

**Kven – Norwegian Bokmål** (dict-fkv-nob, N)
- Norwegian Bokmål: flertall; pluralis

## Forms

- N Sg Nom: moniluku
- N Sg Gen: moniluvun
- N Sg Par: monilukkuu, monilukua
- N Sg Ine: moniluvussa
- N Sg Ill: monilukhuun
- N Sg Ela: moniluvusta
- N Sg Ade: moniluvula
- N Sg All: moniluvulet, moniluvule
- N Sg Abl: moniluvulta
- N Sg Abe: moniluvutta
- N Sg Ess: monilukuna
- N Sg Tra: moniluvuksi
- N Pl Nom: moniluvut
- N Pl Gen: monilukkuin, moniluvuitten
- N Pl Par: monilukkui, monilukuja
- N Pl Ine: moniluvuissa
- N Pl Ill: monilukhuin
- N Pl Ela: moniluvuista
- N Pl Ade: moniluvuila
- N Pl All: moniluvuilet, moniluvuile
- N Pl Abl: moniluvuilta
- N Pl Abe: moniluvuitta
- N Pl Ess: monilukuina
- N Pl Tra: moniluvuiksi
- N Pl Com: monilukuine

---
Source: giellalt/dict-fkv-nob src/N_fkvnob.xml:120331 · CC-BY-4.0
Built 2026-10-18
Page: https://satnegirji.z3chat.com/fkv/moniluku
