# inessiivi · N · Kven

**Kven – Norwegian Bokmål** (dict-fkv-nob, N)
- Norwegian Bokmål: inessiv

## Forms

- N Sg Nom: inessiivi
- N Sg Gen: inessiivin
- N Sg Par: inessiivii, inessiiviä
- N Sg Ine: inessiivissä
- N Sg Ill: inessiivhiin
- N Sg Ela: inessiivistä
- N Sg Ade: inessiivilä
- N Sg All: inessiivilet, inessiivile
- N Sg Abl: inessiiviltä
- N Sg Abe: inessiivittä
- N Sg Ess: inessiivinä
- N Sg Tra: inessiiviksi
- N Pl Nom: inessiivit
- N Pl Gen: inessiiviitten, inessiivitten
- N Pl Par: inessiiviitä, inessiivii, inessiiviä
- N Pl Ine: inessiiviissä, inessiivissä
- N Pl Ill: inessiivhiin
- N Pl Ela: inessiiviistä, inessiivistä
- N Pl Ade: inessiiviilä, inessiivilä
- N Pl All: inessiiviilet, inessiiviile, inessiivilet, inessiivile
- N Pl Abl: inessiiviiltä, inessiiviltä
- N Pl Abe: inessiiviittä, inessiivittä
- N Pl Ess: inessiiviinä, inessiivinä
- N Pl Tra: inessiiviiksi, inessiiviksi
- N Pl Com: inessiiviine, inessiivine

---
Source: giellalt/dict-fkv-nob src/N_fkvnob.xml:17147 · CC-BY-4.0
Built 2026-10-19
Page: https://satnegirji.z3chat.com/fkv/inessiivi
