# genitiividefineeraus · N · Kven

**Kven – Norwegian Bokmål** (dict-fkv-nob, N)
- Norwegian Bokmål: genitivsmodifikator

## Forms

- N Sg Nom: genitiividefineeraus
- N Sg Gen: genitiividefineerauksen
- N Sg Par: genitiividefineerausta
- N Sg Ine: genitiividefineerauksessa
- N Sg Ill: genitiividefineerauksheen
- N Sg Ela: genitiividefineerauksesta
- N Sg Ade: genitiividefineerauksella
- N Sg All: genitiividefineerauksellet, genitiividefineeraukselle
- N Sg Abl: genitiividefineeraukselta
- N Sg Abe: genitiividefineerauksetta
- N Sg Ess: genitiividefineerauksenna
- N Sg Tra: genitiividefineeraukseksi
- N Pl Nom: genitiividefineeraukset
- N Pl Gen: genitiividefineerauksitten, genitiividefineerausten
- N Pl Par: genitiividefineerauksiita, genitiividefineerauksia, genitiividefineerauksii
- N Pl Ine: genitiividefineerauksissa
- N Pl Ill: genitiividefineeraukshiin
- N Pl Ela: genitiividefineerauksista
- N Pl Ade: genitiividefineerauksilla
- N Pl All: genitiividefineerauksillet, genitiividefineerauksille
- N Pl Abl: genitiividefineerauksilta
- N Pl Abe: genitiividefineerauksitta
- N Pl Ess: genitiividefineerauksinna
- N Pl Tra: genitiividefineerauksiksi
- N Pl Com: genitiividefineerauksinne, genitiividefineerauksine

---
Source: giellalt/dict-fkv-nob src/N_fkvnob.xml:119808 · CC-BY-4.0
Built 2026-10-19
Page: https://satnegirji.z3chat.com/fkv/genitiividefineeraus
