{"id":"fkv:derivasuunisuffiksi","lang":"fkv","lemma":"derivasuunisuffiksi","entries":[{"id":"dict-fkv-nob#fkv:derivasuunisuffiksi:N","key":"fkv:derivasuunisuffiksi:N","dict":"dict-fkv-nob","dictName":"Kven – Norwegian Bokmål","license":"CC-BY-4.0","pos":"N","hom":1,"facts":{},"variants":[],"lemmaRefs":[],"semantics":[],"sources":[],"senses":[{"n":1,"definitions":[],"groups":[{"lang":"nob","translations":[{"text":"avledningssuffiks","lang":"nob","pos":"N","attrs":{}}],"examples":[],"synonyms":[],"attrs":{}}],"synonyms":[],"antonyms":[],"attrs":{}}],"idioms":[],"source":{"repo":"giellalt/dict-fkv-nob","file":"src/N_fkvnob.xml","line":120021,"endLine":120030,"commit":"31ab34f8a896b786db1c11e881be37107af6fa32"}}],"build":{"date":"2026-10-19"},"forms":[{"key":"fkv:derivasuunisuffiksi:N","tags":"N+Sg+Nom","form":"derivasuunisuffiksi"},{"key":"fkv:derivasuunisuffiksi:N","tags":"N+Sg+Gen","form":"derivasuunisuffiksin"},{"key":"fkv:derivasuunisuffiksi:N","tags":"N+Sg+Par","form":"derivasuunisuffiksia"},{"key":"fkv:derivasuunisuffiksi:N","tags":"N+Sg+Par","form":"derivasuunisuffiksii"},{"key":"fkv:derivasuunisuffiksi:N","tags":"N+Sg+Ine","form":"derivasuunisuffiksissa"},{"key":"fkv:derivasuunisuffiksi:N","tags":"N+Sg+Ill","form":"derivasuunisuffikshiin"},{"key":"fkv:derivasuunisuffiksi:N","tags":"N+Sg+Ela","form":"derivasuunisuffiksista"},{"key":"fkv:derivasuunisuffiksi:N","tags":"N+Sg+Ade","form":"derivasuunisuffiksilla"},{"key":"fkv:derivasuunisuffiksi:N","tags":"N+Sg+All","form":"derivasuunisuffiksillet"},{"key":"fkv:derivasuunisuffiksi:N","tags":"N+Sg+All","form":"derivasuunisuffiksille"},{"key":"fkv:derivasuunisuffiksi:N","tags":"N+Sg+Abl","form":"derivasuunisuffiksilta"},{"key":"fkv:derivasuunisuffiksi:N","tags":"N+Sg+Abe","form":"derivasuunisuffiksitta"},{"key":"fkv:derivasuunisuffiksi:N","tags":"N+Sg+Ess","form":"derivasuunisuffiksinna"},{"key":"fkv:derivasuunisuffiksi:N","tags":"N+Sg+Tra","form":"derivasuunisuffiksiksi"},{"key":"fkv:derivasuunisuffiksi:N","tags":"N+Pl+Nom","form":"derivasuunisuffiksit"},{"key":"fkv:derivasuunisuffiksi:N","tags":"N+Pl+Gen","form":"derivasuunisuffiksiitten"},{"key":"fkv:derivasuunisuffiksi:N","tags":"N+Pl+Gen","form":"derivasuunisuffiksitten"},{"key":"fkv:derivasuunisuffiksi:N","tags":"N+Pl+Par","form":"derivasuunisuffiksiita"},{"key":"fkv:derivasuunisuffiksi:N","tags":"N+Pl+Par","form":"derivasuunisuffiksia"},{"key":"fkv:derivasuunisuffiksi:N","tags":"N+Pl+Ine","form":"derivasuunisuffiksiissa"},{"key":"fkv:derivasuunisuffiksi:N","tags":"N+Pl+Ine","form":"derivasuunisuffiksissa"},{"key":"fkv:derivasuunisuffiksi:N","tags":"N+Pl+Ill","form":"derivasuunisuffikshiin"},{"key":"fkv:derivasuunisuffiksi:N","tags":"N+Pl+Ela","form":"derivasuunisuffiksiista"},{"key":"fkv:derivasuunisuffiksi:N","tags":"N+Pl+Ela","form":"derivasuunisuffiksista"},{"key":"fkv:derivasuunisuffiksi:N","tags":"N+Pl+Ade","form":"derivasuunisuffiksiila"},{"key":"fkv:derivasuunisuffiksi:N","tags":"N+Pl+Ade","form":"derivasuunisuffiksilla"},{"key":"fkv:derivasuunisuffiksi:N","tags":"N+Pl+All","form":"derivasuunisuffiksiilet"},{"key":"fkv:derivasuunisuffiksi:N","tags":"N+Pl+All","form":"derivasuunisuffiksiile"},{"key":"fkv:derivasuunisuffiksi:N","tags":"N+Pl+All","form":"derivasuunisuffiksillet"},{"key":"fkv:derivasuunisuffiksi:N","tags":"N+Pl+All","form":"derivasuunisuffiksille"},{"key":"fkv:derivasuunisuffiksi:N","tags":"N+Pl+Abl","form":"derivasuunisuffiksiilta"},{"key":"fkv:derivasuunisuffiksi:N","tags":"N+Pl+Abl","form":"derivasuunisuffiksilta"},{"key":"fkv:derivasuunisuffiksi:N","tags":"N+Pl+Abe","form":"derivasuunisuffiksiitta"},{"key":"fkv:derivasuunisuffiksi:N","tags":"N+Pl+Abe","form":"derivasuunisuffiksitta"},{"key":"fkv:derivasuunisuffiksi:N","tags":"N+Pl+Ess","form":"derivasuunisuffiksiina"},{"key":"fkv:derivasuunisuffiksi:N","tags":"N+Pl+Ess","form":"derivasuunisuffiksinna"},{"key":"fkv:derivasuunisuffiksi:N","tags":"N+Pl+Tra","form":"derivasuunisuffiksiiksi"},{"key":"fkv:derivasuunisuffiksi:N","tags":"N+Pl+Tra","form":"derivasuunisuffiksiksi"},{"key":"fkv:derivasuunisuffiksi:N","tags":"N+Pl+Com","form":"derivasuunisuffiksiine"},{"key":"fkv:derivasuunisuffiksi:N","tags":"N+Pl+Com","form":"derivasuunisuffiksinne"}]}