# akkusatiivi · N · Kven

**Kven – Norwegian Bokmål** (dict-fkv-nob, N)
- Norwegian Bokmål: akkusativ

## Forms

- N Sg Nom: akkusatiivi
- N Sg Gen: akkusatiivin
- N Sg Par: akkusatiivia, akkusatiivii
- N Sg Ine: akkusatiivissa
- N Sg Ill: akkusatiivhiin
- N Sg Ela: akkusatiivista
- N Sg Ade: akkusatiivilla
- N Sg All: akkusatiivillet, akkusatiiville
- N Sg Abl: akkusatiivilta
- N Sg Abe: akkusatiivitta
- N Sg Ess: akkusatiivinna
- N Sg Tra: akkusatiiviksi
- N Pl Nom: akkusatiivit
- N Pl Gen: akkusatiiviitten, akkusatiivitten
- N Pl Par: akkusatiiviita, akkusatiivia
- N Pl Ine: akkusatiiviissa, akkusatiivissa
- N Pl Ill: akkusatiivhiin
- N Pl Ela: akkusatiiviista, akkusatiivista
- N Pl Ade: akkusatiiviila, akkusatiivilla
- N Pl All: akkusatiiviilet, akkusatiiviile, akkusatiivillet, akkusatiiville
- N Pl Abl: akkusatiiviilta, akkusatiivilta
- N Pl Abe: akkusatiiviitta, akkusatiivitta
- N Pl Ess: akkusatiiviina, akkusatiivinna
- N Pl Tra: akkusatiiviiksi, akkusatiiviksi
- N Pl Com: akkusatiiviine, akkusatiivinne

---
Source: giellalt/dict-fkv-nob src/N_fkvnob.xml:120091 · CC-BY-4.0
Built 2026-10-18
Page: https://satnegirji.z3chat.com/fkv/akkusatiivi
